اسپیرولینا و کاربرد های آن

جلبک فنری شکل سبز رنگی که سال ها به عنوان ابرغذا در کشور های توسعه یافته مورد استفاده قرار گرفته است امروزه به یکی از داغترین موضوعات کشور تبدیل شده است. موجود زنده ای که می تواند در بخش های مختلف کشاورزی به عنوان گزینه جایگزین مطرح شده و میزان مناسبی از اشتغال و تولید ناخالص ملی را با توجه به اقلیم ایران به خود اختصاص دهد. در ایم مقاله بر آ نیم تا مختصری خوانندگان پایگاه بانک جلبک های ایران را با اسپیرولینا آشنا نماییم.

طبقه بندی:

اسپیرولینا جلبکی پروکاریوتی از خانواده سیانوباکتری هاست که از نظر ساختار دیواره به باکتری های گرم منفی نزدیک است. این موجود زنده میزان متنابهی رنگدانه های فیکوسیانین و کارتنوئید را دارد. شکل ظاهری آن مارپیچ بوده و اندازه تریکوم های آن مابین 50 تا 500 میکرومتر متغیر است. این موجود به راحتی برای بدن انسان قابلیت جذب دارد.

محتوای سلولی:

وازه ابر غذا برای توضیح اسپیرولینا واژه کاملا مناسبی است چرا که این ماده غذایی با داشتن محتوای 65 درصدی پروتئینی حاوی تمام اسید های آمینه ضروری بدن است. علاوه بر میزان بالای پروتئین وجود اسید های چرب بلند زنجیر غیر اشباع مانند اسید گامالینولئیک سبب شده اسن ماده غذایی به تکامل مغزی جنین کمک کند. وجود بیش از 1200 واحد آهن قابل جذب در کنار وجود عناصر ریزمغزی چون سلنیوم، سدیم، روی، مولیبدن، مس، منکنز، فسفر، کلسیم و پتاسیم می تواند نیاز بدن را تامین نماید. علاوه بر موارد گفته شده وجود انواع ویتامین های گروه ب در کنار ویتامین ث ویتامین دی و ویتامین ای در کنار میزان بالای رنگدانه های طبیعی با خاصیت آنتی اکسیدانی از این ماده غذایی یک تقویت کننده کامل سیستم ایمنی می سازد.در مقام مقایسه باید گفت هر 4 گرم اسپیرولینا معادل 100 گرم سبزیجات تازه بتا کاروتن دارد.

کاربرد:

اسپیرولینا در صنایع مختلفی همچون پزشکی، صنایع غذایی، کشاورزی، دام و طیور و شیلات کاربرد داشته و محصولات حاصل از آن در بازارهای داخلی و خارجی موجود است.

تولید کننده بین المللی:

از عمده کشور های تولید کننده اسپیرولینا میتوان به چین، آمریکا، هند، مکزیک، میانمار و چاد اشاره کرد.

ردیف

نام کشور میزان تولید(تن در سال)

1

چین

41570

2

چاد

250

3

آمریکا

1000

4 مکزیک

300

5 میانمار

150

تولید در ایران:

این محصول کمتر از 10 سال است که به صورت جدی تولید آن شروع شده است اما هنوز تولید کننده صنعتی در کشور نداشته و متخصصان ایرانی در تلاشند تا واحد های صنعتی، سالن های تکثیر و سالن های فراوری آن را ایجاد نمایند. در این جهت شرکت توسعه ذخایر زیستی جلبک های فارس اقدام به راه اندازی بانک جلبک های ایران نمود که در این بانک سویه خالص اسپیرولینا پلاتنسیس در کنار محیط های کشت تجاری و آزمایشگاهی عرضه می گردد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.