بانک جلبک های ایران(میکروآلگ و علف های دریایی)
شرکت توسعه ذخایر زیستی جلبک های فارس
جلبک چیست؟
 اخبار سایت
 
 
جلبک ها
جلبک چیست؟

جلبک ها گروهی از موجودات هستند که همانند گیاهان از نور خورشید، آب و دی اکسید کربن مواد مختلفی را می سازند و در اصطلاح علمی به آنها فتوتروف می گویند. این موجودات بر خلاف گیاهان ساختار های بافتی و تمایز یافته پیشرفته نداشته و از انواع تک سلولی با اندازه چند میکرومتر تا انواع پرسلولی تا اندازه بیش از 50 متر متغیرند. 

جلبک ها فاقد بافت های حقیقی همچون ریشه، برگ و ساقه می باشند و آنچه در علف های دریایی دیده می شود در حقیقت شبه برگ، شبه ریشه و شبه ساقه است که از نظر سختار بافتی اندام های حقیقی به حساب نمی آیند.

تخمین زده می شود که بیش از 300 هزار سویه جلبک در جهان وجود دارد اما از این تعداد سویه های کمی جداسازی و شناسایی شده است و میزان سویه های شناسایی شده بیش از 10 هزار سویه نمی رسد. 

جلبک ها به دلیل ساختاری ساده و قابلیت استفاده از منابع مختلف جهت رشد و تکثیر اهمیت بسزایی یافته اند. این موجودات می توانند مواد مختلف شامل متابولیت های اولیه و متابولیت های ثانویه را به میزان زیاد تولید و در خود ذخیره نمایند. میزان ذخایر این مواد در جلبک ها به طور شگفت انگیزی زیاد است. 

برای مثال یک جلبک می تواند گاهی تا بیش از 90 درصد حجم سلولی خود را از روغن و چربی پر نماید این درحالیست که میزان روغن در دانه های روغنی بسیار کمتر از این مقدار است. برای روشن تر شدن این مقوله به جدول زیر توجه فرمایید:

در جدول فوق جلبک ها به ترتیب با دانه سویا، کلزا، نارگیل و جاتروپا (نوعی درخت بومی آمریکای جنوبی) مقایسه شده است. آنچه حایز اهمیت است اینکه علاوه بر ردصد بالای روغن در جلبک ها میزان بازدهی روغن و میزان کشت این موجودات و محصولات استحصال شده از آنها در هر هکتار بسیار بیشتر از نمونه های معمول روغنی است.

این ویژگی منحصر به فرد را به مزیت های دیگر این موجودات اضافه نمایید از جمله اینکه:

- نیاز به منابه آب شیرین ندارند

- نیاز به خاک حاصلخیر برای کشت ندارند

- می توان به صورت افقی آنها را کشت کرد و نیاز به زمین های مسطح وسیع ندارند

- دوره کشت آنها نهایتا 14 روز است و نیاز به انتظار طولانی ندارند.

- برای محصول نیاز به میوه دهی نداشته و سریع محصول مورد نظر را عرضه می نمایند.

و از این دست ویژگی های مثبت را می توان برای این موجودات بر شمرد. پس گزاف نیست که این موجودات را نسل جدید منابع مواد مختلف در صنایعی همچون صنایع غذایی، بهداشت وسلامت، شیلات، صنایع سوخت های تجدید پذیر و بسیاری از شاخه های دیگر بدانیم. 

پنجشنبه 15 فروردين 1398  1:17

آخرين تاريخ بازديد : چهارشنبه 18 تير 1399  5:54:4
تعداد بازديد از اين خبر : 17753

کليد واژه هاي مرتبط : جلبک+ فواید جلبک+ مقایسه جلبک ها+خرید سویه جلبک+فروش سویه جلبک+ بانک ژن جلبک+ ذخایر ژنتیکی جلبک  ;